/Files/images/basket16/6.jpg

Баскетбол є одним із засобів
фізичного розвитку і виховання молоді.

Баскетбол - одна з найпопулярніших ігор в нашій країні.

Для неї характерні всілякі рухи: ходьба, біг, зупинки, повороти, стрибки, ловлення, кидки і ведення м'яча, здійснювані в єдиноборстві з суперниками.

Такі всілякі рухи сприяють поліпшенню обміну речовин, діяльності всіх систем організму, формують координацію.

Баскетбол – це популярна гра не тільки в нашій країні, а й в інших країнах Європи, а також світу. Особливо цей вид спорту розвинений у Сполучених штатах Америки, куди мріють попасти усі баскетболісти і грати у Національній Баскетбольній Конференції.

Історія баскетболу

Батьківщиною баскетболу прийнято вважати Сполучені штати Америки.
Гра була придумана в грудні в 1891 році в учбовому центрі Християнської молодіжної асоціації в Спрінгфілді, штат Массачусетс.
/Files/images/basket16/дж.jpg
Аби оживити уроки по гімнастиці, молодий викладач, доктор Джеймс Нейсміт, що народився в 1861 році в містечку Рамсей, штат Онтаріо, Канада, придумав нову гру.
/Files/images/basket16/istoria-basketbola.jpg

Він прикріпив до перил балкона дві фруктові корзини без дна, в яких потрібно було закидати футбольний м'яч (звідси назва basket - корзина, ball - м'яч).

/Files/images/basket16/sothoehwepgx3lt95jci.jpg

/Files/images/basket16/f47fd6f7391f00193927794155fc5edb.jpeg

/Files/images/basket16/03UP-BESCHLOSS-videoSixteenByNine1050.jpg

Концепція баскетболу у нього зародилася, ще в шкільні роки, під час гри в «duck-on-а-rock». Сенс цієї популярної, у той час ігри, полягав в наступному: підкидаючи один, невеликий камінь, необхідно було уразити ним вершину іншого каменя, більшого за розміром. Вже, будучи викладачем фізкультури, професором коледжу в Спрінгфілді, Д. Нейсміт зіткнувся з проблемою створення гри для зими штату Массачусетс, періоду між змаганнями по бейсболу і футболу. Нейсміт вважав, що у зв'язку з погодою цієї пори року, кращим рішенням буде винайти гру для закритих приміщень.

/Files/images/basket16/smith-college-class-1902-basketball-team.jpg

Через рік Д. Нейсміт менше ніж за годину, сидячи за столом в своєму офісі розробив перші 13 пунктів баскетбольних правил:

 • 1. М'яч може бути кинутий в будь-якому напрямі однією або двома руками.
 • 2. По м'ячу можна бити однією або двома руками в будь-якому напрямі, але ні в якому разі кулаком.
 • 3. Гравець не може бігати за м'ячем. Гравець повинен віддати пас або кинути м'яч в корзину з тієї точки, в якій він його зловив, виключення робиться для гравця що біжить на хорошій швидкості.
 • 4. М'яч повинен стримуватися однією або двома руками. Не можна використовувати для утримання м'яча передпліччя і тіло.
 • 5. В будь-якому разі не допускаються удари, захвати, утримання і штовхання противника. Перше порушення цього правила будь-яким гравцем, повинно фіксуватися як фол (брудна гра); другий фол дискваліфікує його, поки не буде забитий наступний м'яч і, якщо був очевидний намір травмувати гравця, на всю гру, жодна заміна не дозволяється.
 • 6. Удар по м'ячу кулаком - порушення пунктів правил 2 і 4, покарання описане в пункті 5.
 • 7. Якщо обоє із сторін здійснює три фоли підряд, вони повинні фіксуватися за гол, для противників (це означає, що за цей час противники не повинні зробити жодного фолу).
 • 8. Гол зараховується, - якщо кинутий або такий, що відскочив від підлоги м'яч потрапляє в корзину і залишається там. Гравцям, що захищаються, не дозволяється стосуватися м'яча або корзини у момент кидка. Якщо м'яч стосується краю, і противники переміщають корзину, то зараховується гол.
 • 9. Якщо м'яч вирушає в аут (за межі майданчика), то він має бути викинутий в поле і першим гравцем, що торкнувся його. В разі суперечки викинути м'яч в поле, повинен суддя. Вкидаючому гравцеві дозволяється утримувати м'яч п'ять секунд. Якщо він утримує його довше, то м'яч віддається противникові. Якщо будь-яка із сторін намагається затягувати час, суддя повинен дати їм фол.
 • 10. Суддя повинен стежити за діями гравців і за фолами, а також повідомляти рефері, про три, досконалих підряд фолах. Він наділяється владою дискваліфікувати гравців згідно правилу 5.
 • 11. Рефері повинен стежити за м'ячем і визначати, коли м'яч знаходиться в грі (в межах майданчика) і коли вирушає в аут (за межі майданчика), яка із сторін повинна володіти м'ячем, а також виконувати будь-які інші дії, які зазвичай виконують рефері.
 • 12. Гра складається з двох половин по 15 хвилин кожна з перервою в 5 хвилин між ними.
 • 13. Сторона, що закинула більше м'ячів в цей період часу є переможцем.

Але вже перші матчі по цих правилах викликали їх зміни.

Хоча більшість з них діє і до цього дня.

Уболівальники на балконах ловили відлітаючі м'ячі і намагалися їх закинути в корзину противника. Тому незабаром з'явилися щити, які стали захистом для корзини.

12 лютого 1892 року, вивчивши правила і освоївши ази техніки, студенти коледжу Спрінгфілдського, у присутності ста глядачів провели перший в історії баскетболу «офіційний» матч, що мирно завершився з результатом 2:2.
/Files/images/basket16/1104094.jpg

Його успіх був настільки оглушливим, а слух про нову гру поширився з такою швидкістю, що незабаром дві спрінгфилдскі команди стали проводити показові зустрічі, збираючи на своїх виступах сотні глядачів.

/Files/images/basket16/6514647c9dfd597d6c445af1bc10fe10.jpg

Їх почин підхопили студенти інших коледжів, і вже наступного року весь американський північний схід був охоплений баскетбольною лихоманкою.

/Files/images/basket16/i-67.jpg

Вже в 1893 році з'являються залізні кільця з сіткою.
/Files/images/basket16/1892.jpg
/Files/images/basket16/loadimg.php.jpg
Нова гра виявилася настільки цікавою і динамічною, що в 1894 році в США були видані перші офіційні правила.

В той же час баскетбол із США проникає спочатку на схід - до Японії, Китаю, на Філіппіни, а потім до Європи і Південної Америки.

У 1895 році були введені штрафні кидки з відстані 5м 25см.
Ведення м'яча у всіх його варіантах було узаконене в 1896 році.

Стихійне утворення любительських команд і ліг привело до того, що студенти прагнули займатися виключно баскетболом, віддаючи перевагу йому над не лише такими традиційними ігровими видами, як американський футбол і бейсбол, але і гаряче улюбленою опікунами коледжів гімнастиці.

Чиновники Молодіжної Християнської Асоціації, послухавши скарги противників нового віяння, не стали закривати ока на таке волаюче знехтування основ учбового процесу і практично закрили двері спортивних студентських залів.

Проте їх прагнення заборонити, новий вигляд спорту, що нестримно набирав популярність, було подібно до спроб уручну зупинити поїзд, що розганявся.

/Files/images/basket16/Баскетбольная команда коллежда Вассара, 1896 год.jpg

Жіноча баскетбольна команда коледжа Васара, 1896 рік.

Втім, в цих заборонах за бажання можна виявити і позитивну сторону, бо саме вони спровокували проведення першого професійного баскетбольного матчу, тобто матчу за гроші.

Сталося це в 1896 році, коли команда з Трентона, штат Нью-Джерсі, для того, щоб сплатити оренду залу, вимушена була продавати квитки за свою гру. Розплатившись після закінчення зустрічі з власниками приміщення, тренторская команда виявила, що у неї залишилася частина виручених за квитки грошей, яка і була порівну поділена між гравцями, зробивши кожного з них багатше на 15 доларів.

Через 10 років, а саме. у 1906 році на Олімпійських іграх в Сент-Луисе (США) американці організували показовий турнір між командами декількох міст.
Такі ж показові турніри були проведені на Олімпіадах 1924(Париж), 1928(Амстердам).
У 1925 році створена Американська баскетбольна ліга.
А в 1937 році - Національна баскетбольна ліга.

Одна з найіменитіших команд 1930-х років - «Нью-Йорк Ренесанс», у складі якої були чорношкірі гравці, за 22 сезони вони взяли 2318 перемог і програли 381 матч.

/Files/images/basket16/Нью-Йорк Ренесанс.jpg

У 1961 році була створена Американська баскетбольна ліга (8 команд), в 1967 - Американська баскетбольна асоціація (11 команд).
Після їх об'єднання в 1976 році була заснована Національна баскетбольна асоціація (НБА).
У 1920-і роки починають активно створюватися національні федерації баскетболу, проводяться перші міжнародні зустрічі.
Так в 1919 році відбувся баскетбольний турнір між армійськими командами США, Італії і Франції.
У 1923 році у Франції проводиться перший міжнародний жіночий турнір.

Участь в нім взяли команди трьох країн: Англії, Італії, США. Гра завойовує все велику популярність і визнання в світі, і в 1932 році в Женеві була створена Міжнародна Федерація баскетбольних асоціацій.
У її першому складі було 8 країн - Аргентина, Греція, Італія, Латвія, Португалія, Румунія, Швеція, Чехословакія.

У 1935 році Міжнародний олімпійський комітет виніс ухвалу про визнання баскетболу олімпійським виглядом спорту.
У 1936 році він з'являється в програмі Олімпійських ігор в Берліні.
Почесним гостем ігор був Д. Нейсміт.

У баскетбольному турнірі брали участь команди 21 країни.
Матчі проводилися на відкритих тенісних майданчиках, все подальші олімпійські турніри проводилися в закритих приміщеннях.

Першим олімпійським чемпіоном стала команда США.

Американці ще 11 разів ставали олімпійськими чемпіонами (у 1980 році у відсутність команди США олімпійське золото завоювала збірна Югославії). У Сіднеї (2000) американська збірна «Дрім тим» знову була першою.

Двічі олімпійськими чемпіонами ставала збірна СРСР - в 1972 і 1988 роках.

Під час Олімпіади в Берліні (1936) відбувся перший конгрес ФІБА, де були розглянуті що існують і прийняті єдині міжнародні правила гри.

У 1948 році членами ФІБА були вже 50 країн. З розвитком світового баскетболу відбувався розвиток і збагачення техніки і тактики гри.

У першій половині 1950-х років баскетбол став втрачати властиву йому гостроту боротьби. Потрібно було внести до правил цілий ряд змін і доповнень для її пожвавлення. Найбільш важливими з цих доповнень були:

 • введення правила 30 секунд (команда, що володіє м'ячем, зобов'язана в межах цього часу кинути м'яч в корзину);
 • розширення площі зони, в якій гравцям нападу не дозволялося знаходитися більше трьох секунд.
Рішення про проведення чемпіонатів світу серед чоловіків було прийняте на конгресі ФІБА під час Олімпіади 1948 в Лондоні.
Перший чемпіонат світу по баскетболу відбувся в 1950 році в Буенос-Айресі (Аргентина).

У чемпіонаті взяли участь 10 команд.

Першим чемпіоном світу стала команда Аргентини, що отримала перемогу над олімпійським чемпіоном 1948 років збірної США.

 • Надалі збірна США чотири рази ставала чемпіоном світу (1954, 1986, 1994, 1998)
 • Збірна СРСР - тричі (1967, 1974 і 1982)
 • Команда Югославії також тричі (1970, 1978 і 1990)
 • Двічі чемпіоном світу ставала команда Бразилії (1959 і 1963)
На конгресі ФІБА в Хельсінкі, в 1952 році (під час Олімпійських ігор), було прийнято рішення про проведення чемпіонатів світу серед жінок.

Перший чемпіонат відбувся в 1953 році в Сантьяго (Чилі), а першими чемпіонками стали американські баскетболістки.

 • Команда США ще 5 разів завойовувала звання чемпіонок світу (1957, 1979, 1986, 1990, 1999).
 • Стільки ж раз почесним титулом володіла збірна СРСР (1959, 1964, 1967, 1971. 1975 і 1983).
Дебют жіночого баскетболу на Олімпійських іграх відбувся в 1976 році в Монреалі.

У турнірі брали участь шість команд.

Першими олімпійськими чемпіонами сталі баскетболістки збірної СРСР, які ще двічі ставала чемпіонками, чотири рази завойовували золоті медалі американські баскетболістки (1984, 1988, 1996, 2000).

Перший чемпіонат Європи серед жінок прошел в Римі в 1938 році, на якому перемогли баскетболістки Італії. Збірна СРСР - 21 раз ставала чемпіоном Європи (1950-1956, 1960-1991).

/Files/images/basket16/3.jpg

Кращі гравці в історії професійного баскетболу:

Карім Абдул-Джаббар

/Files/images/basket16/Kareem_Abdul-Jabbar_UCLA.jpeg.jpeg /Files/images/basket16/fft11_mf3548469.jpeg

Уїлтон Чемберлен.

/Files/images/basket16/Чемберлен1.jpg

/Files/images/basket16/Wilt-Chamberlain.jpeg

/Files/images/basket16/Чемберлен у стрибку.jpg

Леррі Берд

Меджік Джонсон

Сучасні зірки - неувядаемый Майкл Джордан (покинув майданчик в 1998 році)

/Files/images/basket16/Джордан.jpg

/Files/images/basket16/Джордан1.jpg

/Files/images/basket16/Джордан у стрибку.jpg

Шакил Об` Ніл, Хаким Оладжьювон, Клайд Дрекслер, Грант Хилл, Патрік Юїнг, Карл Мелоун, Девід Робінсон, Чарльз Барклі, Джон Стоктон.

Одними з перших вітчизняних баскетболістів дебютували в НБА на початку 1990-х років Олександр Волков («Атланта Хоукс») і зірки литовського баскетболу Шарунас Марчюленіс («Голден Стейт») і Арвідас Сабоніс («Портленд Блейзерс»)

Сильними чоловічими клубами Європи є: грецькі команди - «Олімпіакос» (Пірей) і «Панатінаїкос» (Афіни), іспанські - «Реал» (Мадрид) і «Барселона», російська команда «ЦСЬКА» (Москва), ізраїльська «Маккабі» (Тель-Авів), італійські - «Тімсистем» і «Киндер», турецькі, - «Ефес Пілсен» і «Улкер».

Історія розвитку баскетболу
в Україні

Як і багатьом іншим видам спорту, належна увага в Україні приділяється баскетболу.

/Files/images/basket16/Б1.jpg

Новий для України вид спорту почав культивуватися у Чернігові — у спортивному клубі «Спартак» (1922 р.)
У 1922 р. у Чернігові проведено пер­шість міста серед жіночих команд, у якій взяли участь 4 команди. Перше місце посіла команда «Вікторія».

Майже одночасно баскетбол культивуєть­ся в Одесі, Харкові, Києві, Умані (1923 р.), а згодом — у Дніпропетровську, Запоріжжі, Миколаєві та в інших містах.

Зимою 1922—1923 рр. в університеті ім. Артема у Харкові організовано першу міську секцію баскетболу. Згодом подібні секції з'явились в інших спортивних клубах міста: «Красньїй железнодорожник», «Металіст», спор­тивного товариства імені Л. Балабанова та ін.

Баскетбол швидко поширювався в Україні у гуртках, що об'єднували робітників і службовців фабрик, заводів і різних підприємств/(друкарів, ззуттєвиків, будівельників та ін.).
Наприклад, відомо, що до програм спор­тивних змагань

Перший баскетбольний матч в Одесі був зіграний 28 жовтня 1923 р. у залі першого державного спортивного клубу між командами трудшколи та інтернату Червоного Хреста.

Поступово гра ставала все більш популярною. Цьому сприяла уніфікація правил, що були опубліковані у травні 1923 р. у журналі «Вісник фізичної культури».

Факт появи перших команд означав, що в Україні почав роз­віватися новий вид спорту — баскетбол.

У січні 1924 р. було затверджено положення про проведення II Всеукраїнської спартакіади, яка мала відбутися у серпні 1924 р. в столиці Украї­ні того часу — Харкові.

У положенні, опублікованому у лютневому номері журналу «Вісник фізичної культури», баскетбол був введений, як окремий вид спорту, до офіційної частини змагань.

У II Всеукраїнській спартакіаді у змаганнях з баскетболу взяли участь лише 4 команди.
У фіналі збірна Чернігова перемогла харків'ян (14:12), оде­сити перемогли команду Києва у матчі за 3-тє місце.Таким чином, це були перші офіційні змагання республіканського рівня.

Влітку 1925 р. Всеукраїнський спортивно-технічний комітет затвердив правила гри і устаткування майданчиків, що сприяло проведенню
перших Всеукраїнських ігор з баскетболу (Одеса, 2—6 лютого 1927 р.).
В них взяли участь 6 чоловічих команд (Києва, Одеси, Полтави, Кременчука, Тульчина, Харкова) та дві жіночі команди (Одеси і Бердичева).

Перемігши усіх суперників, першими чемпіонами України стали жіно­ча і чоловіча команди Одесит.

За рішенням Вищої ради фізкультури вони представляли Україну на Всесоюзній спартакіаді 1928 р.
У цих змаганнях українська чоловіча команда стала срібним призером (Внуков, Баранов, Воскобойников, Соколов, Суворов), а жіноча — бронзовим (Іваницька, Кар-пенко, Архутич, Тихоненко, Малюк).

У 1930-ті роки Харків став головним методичним центром українсько­го спорту.

У 1930 р. в місті було відкрито інститут фізичної культури. На ба­зі інституту діяли шестимісячні курси підготовки керівників фізкультури для колективів фізичної культури і шкіл. До програми цих курсів був вклю­чений і баскетбол. Багато видатних баскетбольних тренерів і педагогів пройшли свій творчий шлях у Харкові. Серед них — у 1934 р. у вищій шко­лі тренерів при інституті фізкультури навчався В.О. Шаблинський — видат­ний український тренер, який впродовж багатьох років працював з коман­дами «СКІФ» (Київ), «Будівельник» (Київ), зі збірними командами України і СРСР.

3 1934 р. першість України проводиться регулярно. Другий чемпіонат України було проведено у квітні 1934 р.
Найсильнішими виявилися чолові­ча та жіноча команди Одеси. Команди м. Києва здобули друге місце.

У 1935 р. вперше в історії баскетболу України проводились змагання школярів республіки.
Першими чемпіонами УРСР стали юнаки Одеси і дів­чата Києва. У тридцяті роки у змаганнях успішно виступали команди Києва, Харкова, Дніпропетровська, але найсильнішими були, безумовно, одесити.
Збірні Одеси були призерами і всесоюзних чемпіонатів (жінки — 1934, 1935 рр.; чоловіки — 1934, 1936 рр.).

У передвоєнні роки загострилася конкуренція між баскетболістами Одеси і Києва.

З 1937 р. першість України проводилася серед клубних команд.
Най­більш успішно виступали чоловічі команди «Червона зірка» (Одеса), БЧА (Будинок Червоної Армії — Київ), «Деревообробка» (Одеса) та жіночі ко­манди «Здоров'я» (Харків), «Буревісник» (Одеса), «Спартак» (Київ).

З 1937 р. найсильнішою жіночою командою України стала київська ко­манда «Динамо», залишившись лідером вітчизняного баскетболу до сьогод­ні.
Ця команда була однією з кращих команд в епоху СРСР: у 50-ті роки чемпіон СРСР 1949 р., володар Кубка СРСР у 1950 і 1951 рр., другий призер чемпіонату 1950 р., третій призер — 1945 р., чемпіон СРСР у 1991 р.

У різні роки за команду «Динамо» (Київ) виступали видатні баскетбо­лістки: Галина Факторова, Марія Козловська, Ніна Пименова, Зоя Стасюк.

З 1991 року, від здобуття Україною незалежності, на території країни проводяться баскетбольні змагання під егідою державної суперліги.

/Files/images/basket16/925cc4765b1647fe121f7710b4d1814b_XL.jpg

І хоча українські команди не вважаються найсильнішими у світі, все ж баскетбол як вид спорту активно розвивається в усіх своїх аспектах, даруючи насолоду вболівальникам і подаючи відмінний приклад здорового способу життя молодому поколінню.

Лідерські позиції в українській баскетбольній суперлізі займають:

 • «Азовмаш» (Маріуполь),
 • «Будівельник» (Київ),
 • «Говерла» (Івано-Франківськ)
 • «Дніпро» (Дніпропетровськ),
 • «Дніпроазот» (Дніпродзержинськ),
 • «БКДонецьк» (Донецьк),
 • «БККиїв» (Київ),
 • «Кривбасбаскет» (КривийРіг),
 • «Миколайів» (Миколаїв),
 • «Одеса» (Одеса),
 • «Політехніка-Галичина» (Львів),
 • «Феро-ЗНТУ» (Запоріжжя),
 • «Хімік» (Южне),
 • «Черкаські мавпи» (Черкаси).
Найбільш титулованою серед українських команд вважається київський «Будівельник».
/Files/images/basket16/Будівельник 64-65.png

/Files/images/basket16/1425765450-4857-budivelnik-vtoroy-god-podryad-vyiigral-kubok-ukrainyi.jpg

Ця Команда є першим чемпіоном незалежної України, в минулому утримуючи титул першості шість разів поспіль.
/Files/images/basket16/01_chempion-ukrainy-sygraet-v-edinoj-lige-vtb.jpg

Варто відзначити, що українські баскетбольні команди завжди відкриті для іноземних спортсменів. Так, у більшості з них давно грають легіонери з різних країн світу, які займають гідне місце в основному складі команди.

Існує дві баскетбольні структури: ФБУ – вища ліга та перша ліга та Суперліга України.

Джеймс Нейсміт створив гру всіх народів світу, гру швидкості, спритності і кмітливості. Баскетбол, як павук об'єднав однією павутиною всю планету, і павутина ця до цих пір не порвана, тому що вона міцна. Міцна, як дружба.


Виконати завдання (по бажанню)

 1. 5-7 класи - Створити колаж на тему: "Мій улюблений баскетболіст", або «Моя улюблена українська баскетбольна команда».
 2. 8-11. Створити відеоролік на тему: "Мій улюблений баскетболіст ", або «Моя улюблена українська баскетбольна команда». Кращі відеороліки будуть розміщені на сайті. (Створення за допомогою комп’ютерної програми Movie Maker, або потокова презентація за допомогою комп’ютерної програми Power Point).

/Files/images/basket16/5.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 7998

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.